ÜGYVÉD VÁLASZOL GYIK

GYIK ingatlanjogi Kérdések – ügyvédi Válaszok

On-line Jogi Tanácsadás

Ön is olvashat korábbi e-mailben adott jogi információkat:  CSALÁDJOG>>    MUNKAJOG>>    ÖRÖKLÉSJOG>>   Ingatlan ADÓ, Illeték >>    Kölcsön, Zálogjog>>

Ingatlanjog itt lejjebb!

 Ha jogi ügye nem tűr halasztást, válassza 10.000.-  Ft/megkezdett óra   díjért a személyes jogi   tanácsadást Budapesten, keressen és azonnal   adok   időpontot!

h-p: 9-18 óráig hívhat! +36-20-354 8963

éjjel-nappal

Tájékoztatom továbbá, hogy adásvételi   szerződés    ügyvédi munkadíja az ingatlan érték 0,3% , de minimum 100 e Ft.

Ingatlan adásvételi és ingatlan ajándékozási szerződéskötés
Ingatlanjog

Ingatlanjogi kérdések, válaszok 2025

Elővételi jog

2025.04.20.

Tisztelt Dr Úr!
Egy 3 lakásos (közös osztatlan tulajdonú) egyik lakásában haszonélvezeti joggal lakik az egyik lakó és annak tulajdonosa, ha el akarja adni a lakást (adásvételi/el ajándékozási szerződés) akkor a másik 2 tulajdonosnak van elővásárlási joga? Köszönöm válaszát Üdvözlettel Mária

Tisztelt Hölgyem! Igen van elővásárlási joguk. Azt tudni kell, hogy a haszonélvezeti jog rajta marad az ingatlanon, ha csak nem mond le önként, fizetés ellenében a jelenlegi haszonélvező. (nem lehet kényszeríteni)

25.03.15.

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Két kiskorú gyermeknek ( 5 és 10 éves)  vásároltak a szülők egy családi házat. A szülők nem házasok. A házra 50-50 %-ban mindkét szülőnek haszonélvezeti joga van. Az apa el akarja adni a házat. Az anya ragaszkodik a házhoz, a gyerekei jövője miatt.
  A kérdésem, hogy az apa  eladhatja a házat az anya engedélye nélkül? A gyámhivatal közbe tud e lépni.  Tisztelettel: SzI

Tisztelt Kérdező! A gyámhivatal engedélye szükséges a kiskorú tulajdonát képező ingatlan eladásához. (Ha esetleg megadják az engedélyt, de az anya nem mond le a haszonélvezeti jogáról, akkor a felén rajta marad a haszonélvezeti jog.)

Ajándékozási szerződés megtámadható?

2025.03.10.

Jó napot kívánok! Kérdésem: pszichiátriai osztályról, adaptációs szabadság, pszichiátriai gyógyszerek hatása alatt aláírt ügyvédi  ingatlan ajándékozási szerződés jogszerű e?

Erről bíróság dönthet, ha az arra jogosult személy megtámadja a szerződés érvényességét.

2025.03.04.

Tisztelt Ügyvéd úr!

Közösen 50-50%-ban örökölt lakásról van szó, amit az egyik fél szeretne életvitel szerűen használni. Szóbeli megállapodás született róla, azonban nem világos, hogy a nem a lakásban lakó félnek biztosítani kell-e lakáskulcsot, vagyis, hogy a nem ott lakó tulajdonos megjelenhet-e önkényesen bármikor? Köszönettel várom válaszát! Tisztelettel: S. T. L.

Nem mehet be a nem ott lakó tulajdonostárs. 

25.02.26

Lemondhatok az ingatlanom tulajdonjogáról?

Zártkerti ingatlanban van 1/5 részem.
Hogy tudok lemondani róla sz állam javára minden kötelezettség nélkül?
Köszönöm

Ezt nem lehet. A tulajdonjogot átruházni lehet ajándékozás vagy adásvétel útján.

Ingatlanjogi kérdések, válaszok 2024

24.04.06.

Ingatlan ajándékozás

Tisztelt Ügyvéd úr!
2020-ban vásároltam egy ingatlant. Egyedüli tulajdonos vagyok, szülői haszonélvezet került rá. Szeretném elajándékozni a gyermekemnek és a férjemnek. Kell haszonélvező beleegyezése az ajándékozáshoz? Lehetek haszonélvező én is? Nekem az elajándékozás után kell adót fizetnem?
Segítségét előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező! Nem kell a haszonélvező hozzájárulása, mert változatlanul megmarad. Nincs jövedelem, tehát nincs adó. Tulajdonos alapíthat haszonélvezetet. Ha az ajándékozandó személy kiskorú, akkor kell a gyámhivatal engedélye is.

24.03.26.

Viszont kereseti kérelem

Tisztelt Ügyvéd úr!
Albérletben lakom,12 éves kislányommal, és párommal.
A lakást ez idő alatt hónapról, hónapra fizettem.
A lakás folyamatosan (hetente) beázik, mindig máshol, más okból, ami a tulajt nem érdekli.
Sokat költöttem a lakásra, de a károkat már nem áll szándékomban folyamatosan javítani. Így ebben a hónapban, nem fizettem albérleti díjat, hisz így nem lehet élni.
A tulaj azonnali távozásra szólított fel.

Ebben az esetben ez így korrekt, engem nem véd semmi? Előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező! Lakás kiürítése és az elmaradt bérleti díj kifizetése iránt pert indíthat maga ellen a tulajdonos. Ön viszont kereseti kérelmet terjeszthet elő egy ilyen perben.

24.03.23.

Tulajdoni hányad kivásárlás

Házastársként élünk feleségem szülői házában. Anyukája él apukája elhunyt. Feleségem 2 testvérét ki akarjuk fizetni apai részükből. Anyukája a feleségem részére ajándékozza a tulajdonjogát, haláláig a haszonélvezeti jogot fenntartva. Az is szoba jött, hogy a testvérek része legyen a nevemre írva az anyai rész meg csak a feleségem nevére.

Az a kérdésem, hogy maximálisan így mennyi rész írható a nevemre igazságosan, ami nem vehető vissza? Vagy Fele- fele arányban át írható a nevemre? Köszönöm


T. Uram! A feleségével kell megállapodnia, hogy ha tulajdonostársaktól közösen vesznek tulajdoni hányadot, abból mennyi kerül a maga nevére. Mint házastársak a megvásárolt tulajdoni hányad fele. A felesége öröksége vagy ajándékba kapott része nem közös vagyon un. „külön vagyon”. (Igazságosan nem tarthat rá igényt)

Ingatlanjogi kérdések, válaszok 2023

23.12.27.

Házaspár tulajdon joga

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A férjem a megkérdezésem nélkül nemrég vásárolt a nevére egy zártkerti ingatlant, amit a barátnőjével közösen használ. Nekem van-e jogom a nő szűrét onnan kitenni, ez az ingatlan a mi közös vagyonunk-e, vagy csak az övé, mert nem szerepel rajta a nevem?

T. Asszonyom! Nem tehet ki onnan senkit. Vagyonjogi pert indíthat az ön tulajdonjogának megállapítása iránt, ha tudja ön azt bizonyítani, hogy közös pénzből vette a férje ezt az ingatlant.

Tulajdonostárs joga

23.12.10.

Tisztelt Ügyvéd Úr! Férjemmel közös a házunk . A férjem elhagyott, de előtte a fiát bejelentette az ingatlan lakcímére.

Ebben az esetben, a fiának (aki nem közös gyermek, keresőképes felnőtt) mennyi joga van a házban tartózkodni? Illetve tudok-e tenni valamit annak érdekében, hogy elmenjen az ingatlanból?

T. Hölgyem! A tulajdonostárs engedélyével használhatja az ingatlant, ott lakhat. Lakás kiürítése iránt pert indíthat.

Ingatlan eladás haszonélvezettel terhelten

23.12.01.

Tisztelt Ügyvéd úr! Testvéremmel 50-50 százalékban vagyunk tulajdonosai a házunknak. Édesapámnak pedig holtig tartó haszonélvezeti joga van. Ő évek óta nem lakik a házban, elköltözött a feleségével.

A kérdésem az lenne, hogy eladhatom-e a tulajdonrészemet a haszonélvező engedélye nélkül? Nagyon köszönöm a választ!

T. Hölgyem! Ha megveszik, akkor haszonélvezeti joggal terhelten tudja eladni a vevőnek.

Ingatlan eladás lehetséges?

23.11.28.

Tisztelt Ügyvéd úr! Az alábbi ingatlan eladással kapcsolatos problémával fordulok Önhöz. A nagyapámnak van egy borospincéje, 2019-ben a nagymamám tulajdonrészéből örököltünk a húgom az unokaöcsém és én.

Ezt a borospincét a nagyapánk el szeretné adni. A húgommal belementünk az eladásba, de az unokaöcsém nem. Már a vevő is megvan illetve a papírmunka is elkezdődött, de ő nem akarja aláírni.

Ebben az esetben a nagyapánk akinek a legtöbb tulajdonrésze van mit tud kezdeni ezzel a helyzettel? Illetve felmerült az is, hogy az unokaöcsém részét az egyéb örökségekből visszavenné. Ilyenre van lehetősége a nagyapánknak? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: K-J. V.

T. Hölgyem! A tulajdonostárs aláírása nélkül nem értékesíthető az ingatlan. „Visszavenni” örökséget nem lehet.

Szívességi lakáshasználó

23.11.27.

Tisztelt Ügyvéd Úr! Szeretnék érdeklődni hogy anyukám nevén van az ingatlan, amiben 2 kis gyerekkel és a párommal élünk, ide vagyunk bejelentve. Folyamatosan fenyeget, hogy ki akar rakni minket a házból. Megteheti ezt, ha ide vagyunk bejelentve? Köszönöm válaszát.

T. Asszonyom! Igen, lakás kiürítése iránti pert indíthat a tulajdonos a szívességi lakáshasználókkal szemben.

Albérlő

23.11.25.

Tisztelt Ügyvéd Úr! Albérlettel kapcsolatos kérdésem van. Egy hét múlva költözünk ki az albérletből, és a főbérlő azt akarja, hogy mi fizessük ki a tisztasági festés és javítások költségét, 250 000 Ft-ot. Öt évig laktunk itt, a lakásra vigyáztunk, természetes használatból adódó kisebb javításokról van szó.

Mielőtt beköltöztünk nem volt tisztasági festés az előző albérlő után és a szerződésben sem szerepel, hogy ezt az albérlőnek kell állnia. Mit tehetek ebben az esetben? Tisztelettel, S. E.

T. Hölgyem! Nincs ilyen kötelezettsége a bérlőnek.

Szolgalmi jog

23.11.16.

Tisztelt Ügyvéd Úr! 1996-ban megvettük a mögöttünk lévő telket ami csak a sarokpontnál csatlakozott. A mellettem lévő szomszéd megengedte minden ellenszolgáltatás nélkül, hogy egy kis, kb. fél négyzetméternyi átjárót nyissunk a 2 telek között. Ez a szomszéd 2009-ben eladta a telkét.

Az új tulajdonos most, 2023-ban jelezte szóban, hogy igényt tart a terület használati díjára (havi 3000 Ft). Ezt vállaljuk, de attól félünk, hogy egyszer az átjárót lezárja. Nekünk azért probléma, mert vendégházat üzemeltetünk és naponta többször is át kell mennünk.

A kérdésem az lenne, hogyan tudnánk elbirtokolni ezt a kis részt? Válaszát várom és előre is köszönöm. Tisztelettel: L.J.

T. Uram! Szolgalmi jogot vagy szerződés alapján vagy bíróság ítélete alapján lehet az illető ingatlan tulajdoni lapjára bejegyezni.

Használati jog?

23.11.10.

Tisztelt Ügyvéd Úr! Az alábbiban kérném a szaktudását. Adott egy telek, amire elővásárlási jogunk van. A rajta lévő házon nincs. A telket szeretnénk megvenni, mert azon van a közművünk, vízóra, gázóra, csatorna.

Aki a házban lakik, annak kell adnom bármilyen használati jogot? Természetesen a házba való bejutását biztosítom. Köszönöm válaszát.

T. Kérdező! Igen, szolgalmi jogot kell biztosítani, amit szerződésbe kell foglalni és be kell nyújtani a földhivatalba. Ha nem állapodnak meg, akkor a másik fél pert indíthat bíróságon.

23.10.02.

Többlethasználati díj létezik?

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Nővéremmel megörököltük édesanyám lakását 50-50%-ban, mely lakásban én élek. Testvérem szeretne részesedni az örökségében, szeretné, ha fizetnék neki havi rendszerességgel valamennyi pénzt, mert miattam nem tudjuk kiadni a lakást.

Azt szeretném ez úton megkérdezni, hogy jogos-e a követelése, valóban van olyan, hogy „túl használati díj”?

T. Cím! A tulajdonostárs pert indíthat maga ellen, a bíróság dönt arról, hogy kell-e többlethasználati díjat fizetnie a tulajdonostárs részére.

Haszonélvezeti jog

23.06.30.

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérném tanácsát, illetve véleményét. Válófélben vagyok, én vagyok az ingatlan tulajdonosa, a férj a haszonélvező. Azt ígérte elköltözik, de eddig nem és már nem akar. Kérdésem vajon ki tehet engem a tulajdonost a házból?

Vagy a tulajdonos kiteheti a haszonélvezőt? Köszönöm válaszát.

T Kérdező! A haszonélvezeti jog jogosultja zárhatja ki az ingatlan tulajdonosát az ingatlan használatából.

23.06.29.

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Édesapám haszonélvezeti jogát szeretném megszüntetni, többek között a nárcisztikus személyisége miatt. Mivel már az egész családra kihat, illetve többször mondta, hogy elmegy de nem hajlandó lemondani a haszonélvezeti jogáról.

Kérdésem: meg lehet szüntetni anélkül, hogy fizetnem kellene neki? Válaszát előre is köszönöm!

T. Kérdező! A holtig tartó, özvegyi haszonélvezeti jogot nem tudja megszüntetni. Még kivásárolni sem lehet a haszonélvező beleegyezése nélkül.

23.06.25.

Megvegyem az ingatlant, gyámság alatt álló haszonélvezővel?

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Szeretnék megvásárolni egy ingatlant a tulajdonostól. Ugyanakkor a tulajdonos édesapjának haszonélvezeti joga van bejegyezve az ingatlanra, aki 82 éves.

A haszonélvező gyámság alá van vonva és egy intézetben él. Hivatalosan kijelölt állami gyámja van, aki nem enged be az ingatlanba megnézni. A gyámhivatal magasabb eladási árhoz ragaszkodik, mint a tulajdonos.
Ha jól tudom, a tulajdonjog megszerzésében a gyám nem akadályozhat meg.
A kérdésem a következő: ha én megveszem, akkor a gyám hasznosítja azt?
Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: H. Á.

Tisztelt Uram! Ne vegye meg az ingatlant. A haszonélvezeti jog azt jelenti, hogy a jogosult bérbe adhatja az ingatlant a tulajdonos engedélye nélkül, azaz a gondnok, mint a haszonélvezeti jog jogosultjának a törvényes képviselője, bérbe adhatja az ingatlant és a tulajdonost így kizárhatják az ingatlan használatából.

Birtokvédelem

23.06.23.

Tisztelt Ügyvéd úr!
Társas házunkban a lakásom alatti tulajdonos átépítés során kivett egy tartófalat (beleegyezést tőlem senki nem kért), minek következtében a konyhám megsüllyedt, statikus szerint omlás eshetősége is fennáll.

Milyen hatóságnál lehet panaszt tenni? Köszönöm!

Tisztelt Kérdező! Birtokvédelmi eljárást a települési önkormányzat jegyzői hivatalánál lehet kezdeményezni, illetve birtokvédelmi pert lehet indítani.

23.06.22.

Ingatlan tulajdonrész eladás

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Egy örökölt lakásban 6-an vagyunk tulajdonosok, köztük egy kiskorú, és özvegyi joggal terhelt. Az egyik tulajdonos megvenné a tulajdonrészeket.
Három résztulajdonos szeretne foglalót kérni, de a vevő ezt elutasítja a kiskorú gyámhatósági engedélyre hivatkozva, aki nem kér foglalót.
Kérhetünk hárman foglalót úgy, hogy a másik két tulajdonostárs nem kér?
Válaszát előre köszönöm! Üdvözlettel: B. P.

Tisztelt Hölgyem! A szerződő felek állapodnak meg a szerződés tartalmában.

Haszonélvező joga

23.06.21.

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Van egy családi házam, aminek többségi tulajdonosa és holtig tartó haszonélvezője is vagyok. Együtt lakunk felnőtt lányommal, és kiskorú gyermekével, akit egyedül nevel. Édesanyja révén örökléssel ő is rendelkezik tulajdonjoggal az ingatlanon.
Sajnos megromlott a viszonyunk, emiatt szeretném megkérdezni, hogy jogomban áll-e felszólítani, hogy költözzön el? Köszönettel: U. I.

Tisztelt Uram! Igen, mint haszonélvezőnek, jogában áll.

2023.04.12.

Hogyan adjam el tulajdonostársnak, ingatlan részemet?

Osztatlan közös tulajdonú telek eladásával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Először hirdessem meg, és ha már van ajánlattevő, akkor kell a tulajdonos társakat értesíteni? De az egyik tulajdonos társat elvileg érdekelné.

Vagy tulajdonos társaknak kellene először ügyvédi levelet küldeni, hogy megvennék-e és mennyiért? Ha 15 napon belül nem válaszolnak, az automatikus lemondás?
Ráadásul külterületi telek (zártkert), a kifüggesztést kb. ismerem. Jogilag nyilván szükséges az írásbeli értesítés/lemondás, stb. Előre is köszönömszíves válaszát!

T. Hölgyem! Nem a tulajdonostárstól kapott vételi ajánlatot kell közölni a tulajdonostársakkal, hanem idegentől kapott valós vételi ajánlatot, tértivevényes levélben. Ha elfogadják az ajánlatot, 15 napon belül meg kell kötniük önnel az adásvételi szerződést. Mégpedig a vételi ajánlatban közölt áron. Ha nem fogadják el az árat, eladhatja harmadik félnek.

2023.04.10.

Mit írjunk az ajándékozási szerződésbe?

Jó napot! Édesapámmal fele-fele arányban voltunk egy ingatlan tulajdonosai. 2018-ban édesapám nekem ajándékozta saját részét, így egyedüli tulajdonos lettem. Sajnálatosan édesapám nemrég elhunyt.

Azt szeretném tudni, hogy számíthatok-e valamilyen követelésre testvéreim részéről? Még arra lennék kíváncsi, hogy az ingatlan akkori vagy a mostani értéke számít? Előre is köszönöm, Tisztelettel H. G.

Tisztelt Uram! Ha az ajándékozási szerződésben nem zárta ki az ajándékozó a megajándékozott betudási kötelezettségét, akkor a megajándékozott köteles rész fizetésére köteles a többi törvényes örökös részére. A kötelmi jogi igény a törvényes örökrész 1/3-ada. A jelenlegi értéke számít..

2023.04.05.

Közösen felújított ingatlanból mennyi jár a nem tulajdonos feleségnek?

Két fiatal özvegy össze házasodott. Feleség a férj meglévő házába költözött. A házasság évtizedei (44 év) alatt a házat többször átépítették, felújították. Az ingatlan a mai napig a férj nevén maradt. Feleség nagyon beteg.

Keletkezhetett-e tulajdonjoga a feleségnek? Így a ház nagyobb értékű lett a közös pénzügyi ráfordítás okán. Kell-e ezt külön bizonyítani? Örökíthet-e saját (nem közös, nem örökbe fogadott) gyermekére valamit az ingatlanból?

Tisztelt Kérdező! 1. A tulajdonos férj, ajándékozási szerződéssel egy bizonyos tulajdonrészt a feleségre irat. Ha nem tudnak megállapodni, hogy a ráépítés eredményeként mekkora tulajdoni hányada lett a nem tulajdonos házastársnak, akkor azt bírósági eljárásban kell bizonyítani. 2. Akkor örökölhetnek utána, ha bejegyzett tulajdonos lesz.

23.03.31.

Mi a haszonélvező kötelessége, ha nem lakik az ingatlanban?

Tisztelt Ügyvéd Úr! Az ingatlant a tulajdonos egyik gyermeke lakja. Most szeretnének rávenni, hogy mondjak le a haszonélvezeti jogomról, mert nem teljesítem a kötelességeimet, a lakással kapcsolatban. Én úgy tudom, hogy, ha nem lakom az ingatlanban, nem használom semmilyen formában, akkor minden kiadás a tulajdonost, és a lakót terheli.

Szeretném megkérdezni, hogy mi a haszonélvező kötelessége egy ingatlannal kapcsolatban, ha NEM lakik az ingatlanban? Előre is köszönöm a válaszát!

T. Kérdező! Igen. A lakás használója köteles a használattal kapcsolatos költségeket kifizetni, az állagmegőrzést pedig a tulajdonosnak kell elvégeznie. A haszonélvezeti jog jogosultjának csak akkor kell a használat költségeit fizetnie, ha az ingatlanban lakik.

23.03.27.

Életjáradéki szerződés kötelezettje beköltözhet az ingatlanba?

Tisztelt ügyvéd Úr! Idős néninek életjáradéki szerződése van ami holtig tart. Ezt a szerződést ingatlanára kötötte, aminek ö bejegyzett haszonélvezője. A néni három éve idősotthonban lakik.

Az életjáradék fizetője aki az ingatlan tulajdonosa felszólította a nénit pakolja ki a bútorait a lakásból, mert ö úgy döntött hogy beköltözik az ingatlanba. Ez ügyben szeretnék ügyvéd úrral konzultálni. Köszönettel: H. László Természetesen a néni ezt nem szeretné!

Tisztelt Uram! Ezt nem teheti meg a szerződés kötelezettje, csak ha a haszonélvező írásban beleegyezik.

Ügyvédi jogi tanácsadás
Dr. Mohos Gábor Ügyvéd
Ügyvéd Dr Mohos Gábor Ügyvéd Bp.

Kérdése van?

Lépjen velem kapcsolatba.

Munkajog, ügyvédi tanácsadás
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.