Ügyvéd válaszol öröklésjog

Öröklésjog: VÉGRENDELET, HAGYATÉK

Öröklésjog részletes jogszabályai bővebben>>

Látogatók öröklésjogi kérdései Dr. Mohos Gábor válaszai itt lentebb!

Öröklésjog: ingatlan hagyaték az örökösöké
Öröklésjog

Ingatlan adásvételi, ajándékozási szerződéskötés ügyben

 h-p: 9-18 óráig hívhat! 06-20-354 8963

   Éjjel nappal írhat    IDŐPONT FOGLALÁS>>

Személyes jogi tanácsadás, Budapesten, 10.000.-Ft/ megkezdett óra. Foglaljon időpontot!

Öklésjogi kérdések- válaszok 2025

25.03.15.

Tisztelt Ügyvéd Úr!
 Édesapám közelmúltban elhunyt. Hagyatéki eljárásba kizárólag az elhunyt nevén lévő ingatlant, tulajdonokat kell bevonni, vagy az Édesanyám nevén lévő, de egyébként nyilván közösen szerzett ingatlant is?
Köszönöm szépen válaszát. Üdvözlettel, P. Z.

Tisztelt Cím!
Azok az ingatlanok képezik a hagyatéki eljárás tárgyát, amelyek tulajdoni lapjára az elhunyt tulajdonjoga be volt jegyezve.
 

Közös lesz az örökölt vagyonból vett ingatlan?

2025.03.07.

Tisztelt Ügyvéd úr! Egy kis információra lenne szükségem. Van egy házasság előtt örökölt tulajdonhányadom egy házban, édesanyámmal és a testvéremmel. Jelenleg itt élünk a férjemmel, de szeretnénk elköltözni, viszont édesanyám nem megy bele a ház eladásba, ha az örökségemhez utána a férjemnek is köze lesz. A kérdésem az lenne, hogy ha én az eladás után kapott összegből (hitellel kiegészítve) vásárolok új ingatlant, akkor az már házasság után szerzett vagyonnak minősül? A fele válás esetén a férjemé lesz? Van-e olyan opció, hogy ez a rész az enyém maradjon, egy lemondó nyilatkozat mondjuk? Nagyon köszönöm a válaszát!
Tisztelt Cím! Igen, ez közös vagyon a felvett hitel értékében. Akkor nem közös vagyon, ha házassági vagyonjogi szerződésben áttérnek a vagyonelkülönítéses rendszerre és egyedül veszi fel a hitelt..

25.03.05.

Tisztelt Ügyvéd Úr! Nagynéni meghalt , és nem hagyott végrendeletet. Az édesapám testvére volt. Apa is már régen meghalt, ezért mi vagyunk az örökösök. Itt kezdődik a problémám. Apa testvére, a másik néném azt állítja, hogy szóban végrendelkezett a meghalt nagynéni. 

 Sajnos mindig is érzékeltette azt, hogy csak neki kellene örökölni utána. 
Az lenne a kérdésem, hogy van -e lehetőségem hagyatéki bíróságra vinni az ügyet ?
Tisztelettel: T. H. E.
Tisztelt Hölgyem! A nagynéninek kell bizonyítania, hogy volt végrendelet. Ezt a közjegyző által folytatott hagyatéki eljárásban kell valószínűsíteni.
Ha a közjegyző ezt nem fogadja el, akkor a nagynéni indíthat pert bíróságon, annak megállapítása iránt, hogy az örökhagyónak volt végrendelete.
2025.02.15.

Mi kerül a hagyatékba?

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Kérem, legyen segítségemre annak tisztázásában, hogy halálesetben mi tartozik a hagyatékba az alábbiak közül: (házaspár és 1 nagykorú gyerek, más örökös nincsen)
1) Bankszámla és állampapírok: csak azok, amelyek az elhalálozott nevén vannak, vagy a házastárs nevén lévők is,
2) a házastársak közös tulajdonban levő ingatlana, amelyben nem laknak,
3) gyerek tulajdonában lévő ingatlan, amelyen a házaspárnak közös haszonélvezeti joga van, de nem laknak benne
4) gyerek tulajdonában lévő ingatlan, amelyen a házaspárnak közös haszonélvezeti joga van, és benne élnek.
Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Hölgyem! Az örökhagyó tulajdonában álló ingatlanok és ingóságok képezik a hagyatékot. Ami nincs a nevén, de házastársi közös vagyonnak minősül, annak a fele a hagyaték része.

Haszonélvezeti jog megszűnik, nem örökölhető.

Kérdések- Válaszok 2023

23.12.27.

Tartozás

Tisztelt Ügyvéd Úr! A kérdésem a következő. Hárman örököltünk egy házat, aminek egy negyed része az enyém. Sajnos nekem van tartozásom, ami végrehajtónál van.

Rá terhelheti-e a végrehajtó a házrészemre? Ha igen, ez eladásnál milyen következményekkel jár? Szeretnénk eladni, és abból rendezni a tartozást. Válaszát előre is köszönöm!
T. Hölgyem
Igen, önnek kell kifizetni a tartozást ebből az eladási ár előlegből.

Lemondhatok az örökségről?

Öröklési sorrend

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A kérdésem az lenne, ha én halnék meg hamarabb, mint a férjem, ki hogyan örökölne? Van ½ arányban lakásunk, és nekem a nevemen anyukám után egy lakás! Nincs közös gyermekük! Nekem van az első házasságomból 2 gyerekem! Csak azt nem tudom, ha férjem is elhunyt mint túlélő házastárs, utána ki örököl? Nincs közös családunk! Az én gyerekeim? Köszönöm szépen a választ!

T. Hölgyem! A túlélő házastárs a közösen lakott lakáson holtig tartó haszonélvezeti jogot, a többi vagyonon egy gyermekrésznyit örököl. Amikor férje is meghal az ön gyermekei örökölnek.

Közös tulajdon

Tisztelt Ügyvéd Úr! Örököltek a fiaim az apjuk után öten egy lakást. Na most az egyik fiú kérné a részét kifizetni belőle. Az a kérdésem lenne, hogy az állam fizeti ki neki, vagy a fiuknak kell. Vagy, ha az állam fizeti, mert én nem tudom, akkor én tartozom az államnak? Köszönöm válaszát.

T. Asszonyom! Az állam senkinek nem fizet.

23.12.05.

Örökség várományos, nem örökös

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2023.11. 26-án tudtam meg, hogy a szüleim és a testvérem, a hátam mögött kisemmiztek a családi házból. A ház fele a bátyám, a másik fele a 4 éves unokahúgom nevére került. A kérdésem az lenne, érdemes bíróságra menni? Vagy hagyjam annyiban?

T. Hölgyem! A tulajdonosok jogszerűen elajándékozhatják a saját tulajdonukat.

23.12.02.

Hagyatéki hitelezői igén

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Unokatestvérem 85 éves nehezen mozog megsajnáltuk feleségemmel segítünk amiben tudunk. Gyermeke nincs, a meghalt testvérének van egy lánya. Eltartási szerződést nem tudunk kötni erős demenciája miatt.

Kérdés, a hagyatékából kérhetek valamennyi részt?

T. Uram! A törvényes örökös ilyen esetben a testvér gyereke. Hagyatéki hitelezői igényt nyújthat be az örökössel szemben.

23.07.02.

Mekkora szántót örököltem?

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz hogy örököltem egy kisebb szántó területet, de nem teljesen értem, hogy mekkora része az én tulajdonom. A levélben ez áll: a B… K. 029/42 HRSZ. alatt nyilvántartott 37 hektár 9503m2 területű szántó megjelölésű ingatlannak a tulajdoni lap II/31. Sorszáma szerint az örökhagyó nevén álló 3357/268552 része, leltár szerinti értéke 387000 Ft. Segítségét előre is köszönöm Tisztelettel: M. A.

Tisztelt Hölgyem! Kiszámoltam: 4743,928 m2 az Ön résztulajdona, a 379 503 m2 osztatlan közös tulajdonból.

23.06.30.

Ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos után örökölhetek?

Kérdésem az lenne. hogy édesanyám 87-ben vett 1 telket 88-ban össze házasodott édesapámmal. Apám felépített 1 házat a telekre. Anyám 88 -tól nem dolgozik, velem gyesen volt utána azóta rokkantságin van (vak).

Apám halála után 2014ben én nem örököltem semmit, mert a ház nem az ö nevén volt. Én évek óta ápolom anyám. Az én szemem is romlik, anyám közölte nincs jogom a házhoz mert ö ír végrendeletet vagy eltartásit valakivel, én takarodjak a házból. (Tud írni)

A kérdésem az, hogy akkor nekem tényleg semmi jogom nincs az apám által felépített házhoz? Kirakhat az anyám? Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelt kérdező! Pert lehet indítani azon a jogcímen, hogy az örökhagyó ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos. A bíróság ítéletét követően lehet póthagyatéki eljárás lefolytatását kérni.

A túlélő házastársat a nem általa örökölt tulajdoni hányadra vonatkozóan holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg, ami azt jelenti, hogy a tulajdonost kizárhatja az ingatlan használatából.

23.06.27.

Kérhetek osztályra bocsátást?

Édesanyánk legkisebb gyermekének ajándékozta 2010-ben azt az ingatlant amiben lakott. 2023 elhalálozásakor derült ki, hogy a hagyatékban csak néhány ingóság szerepel.
Kérhetek osztályra bocsátást a hagyatéki eljáráskor, hogy beszámítsák az ajándékozott ingatlan értékét? Sajnos az ajándékozási szerződést nem ismerem.

Tisztelt Kérdező? Az osztályra bocsátás csak az örökhagyó kifejezett kikötése esetén terheli a megajándékozott leszármazót. Az osztályra bocsátás csak viszonylagos egyenlősítésre ad módot, mert a túladományozottnak az ingyenes adományból visszaadnia akkor sem kell (Ptk. 7:57. § (4) bekezdés), ha az elszámolás eredménye ezt kívánná.

További korrekciót esetleges kötelesrészi igény tesz lehetővé. Ebben az esetben kötelesrészt sem kérhet, mert az ajándékozástól számítva több, mint 10 év telt el az ajándékozó hagyatéka megnyíltáig. (az ajándékozási szerződés úgy is íródhat, hogy kizárják a betudási lehetőséget, így 10 éven belül se lenne köteles rész.)

23.06.26.

Végrendelet van, hagyatéki tárgyalás nincs?

Tisztelt Ügyvéd úr!

A nagypapám és a nagymamám 2007-ben készítettek egy végrendeletet amit odaadtak nekem. A nagypapám 2011-ben elhunyt, az ő tulajdonrészét az öröklési rend alapján a 2 fia örökölte.

A nagymamám évek múlva a saját tulajdonrészét szerződéssel elajándékozta egyik dédunokának. 2023 márciusban nagymamám elhunyt. Hagyatéki tárgyalás hagyaték hiányában nem volt. A végrendelet most került elő.

Az szeretném megkérdezni, hogy a végrendeletet az ajándékozási szerződés nem írja felül? Üdvözlettel: K. G.

Tisztelt Uram! Ha a hagyaték megnyíltakor már nem volt vagyona az örökhagyónak, akkor a végrendelet értelmét vesztette. Nincs miről beszélni.

23.06.21.

Ki örököl utánam?

Tisztelt Ügyvéd Úr! Ki örökli a lakásom, ha nincs férjem sem gyerekem? Hol, hogyan kell végrendeletet készíteni? Közjegyzőnél vagy elég a kézzel írt is? Kézzel írtról kit kell értesíteni vagy hogyan lesz felhasználva? Nagyon szépen köszönöm az önzetlen segítségét! V. T.

Tisztelt Hölgyem! Ha nem végrendelkezett, akkor az ön szülei egyenlő arányban, ha ők nem élnek, akkor a testvérei, ha ők sem élnek, akkor a testvérek leszármazói, ha ilyen személy nincs, akkor a nagy szülők leszármazói egymás közt egyenlő arányban.

Ha a végrendeletet kék színű tollal saját kézírásával írja meg, és aláírja mindegyik oldalát, az oldalakat sorszámozza, a végén dátumozza (év, hónap, nap), a végrendelet keltének a helye már nem kötelező, de javasolt, akkor érvényes a Ptk. szerint.

Közjegyzőnél letétbe helyezheti, ez nem kötelező.

23.06.19.

Hány év után nem követelhető a köteles rész?

Tisztelt Ügyvéd Úr!
2013 novemberében a szüleim nekem ajándékozták a kétszintes családi ház alsó részét, a felső az én nevemen volt már előtte is. Édesapám 2022. februárjában meghalt.

Az lenne a kérdésem, hogy hány év után nem követelheti édesapám részéből a köteles részt a nővérem?
A szüleim nevén volt egy hétvégi ház is. Abból a rám eső részt a hagyatéki eljáráson átadtam nővéremnek. Ebben az esetben ha esetleg jár a köteles rész abból ez levonható? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel: P. L.
Tisztelt Uram!

Köteles rész abban az esetben járhat, ha nem zárták ki az ajándékozók az ön betudási kötelezettségét. (a 10 év nem telt le, tehát a szerződést kell megnézni)

Osztályos egyességben kell megállapítani, hogy az ajándékozott tulajdoni hányad értékének 1/3-ada és a hivatkozott hagyatéki rész értéke hogy aránylik egymáshoz.

Kérdések, ügyvédi válaszok öröklési jog témában a 2020-2022 évekből>>

Kedves Látogató!

Tájékoztatom, ingatlan adásvételi szerződés ügyvédi munkadíja 0,3%, de minimum 100 e Ft.

Dr Mohos Gábor Ügyvéd válaszol öröklésjogi kérdésekre
ÖRÖKLÉSJOG

Ügyvéd Dr Mohos Gábor Ügyvéd Bp.

Kérdése van?

Lépjen velem kapcsolatba.